Formuły handlowe Incoterms – co warto o nich wiedzieć?

Formuły handlowe Incoterms – co warto o nich wiedzieć?

Każdy związany z branżą transportową, na pewno kiedyś słyszał takie sformułowanie jak Incoterms, jednak nie wszyscy rozumieją co owe pojęcie oznacza. Na pierwszy rzut oka, może wydawać się to skomplikowane, jednak ich znajomość jest konieczna, dla osób mających coś wspólnego z importem. Zapamiętując ich zasady Incoterms, kluczowa jest znajomość obowiązków kupującego oraz sprzedającego. 

Definicja Incoterms

Korzystając z usług, jakie oferuje firma transportowa, należy wiedzieć, że Incoterms to inaczej Międzynarodowe Warunki Handlowe. Formuły zostały opracowane przez Międzynarodową Izbę Handlową w Paryżu i mają na celu zminimalizowanie nieporozumień między dostawcami i odbiorcami. Dzięki jasnemu ustaleniu zasad współpracy, zarówno sam transport towarów, jak i zakres odpowiedzialności między zleceniobiorcą, a zleceniodawcą jest bardziej przejrzysty. Zasady incoterms zazwyczaj stosuje się w imporcie i exporcie, jednak można je także wykorzystywać w dostawach krajowych.

Incotermsy mają za zadanie ustalenie już na początku współpracy, jaki będzie podział kosztów usługi transportowej oraz podział odpowiedzialności za przewożony towar (ryzyko za uszkodzenia lub utraty).

Incotermsy są:

  • nieobowiązkowe,
  • zalecane,
  • międzynarodowe,
  • zawierane pomiędzy kupującym, a sprzedającym.

Już sama definicja jasno określa, że w przypadku Incoterms mamy do czynienia przede wszystkim, ze sferą sprzedażową, a przez to reguły te nie dotyczą bezpośrednio przewoźnika oraz spedytora. Z drugiej strony, samo ustalenie reguł ma bardzo duży wpływ na to, jak organizowany jest transport.

Jakie aspekty są regulowane przez Incoterms?

W momencie, kiedy uzgadniana jest treść kontraktu między sprzedającym a kupującym, każda ze stron powinna podzielić między siebie koszty załadunku, clenia, transportu, czy też ubezpieczenia towarów. Nie ma przeciwwskazań, aby podział był dokonany samodzielnie, natomiast odgórne reguły Incoterms pozwalają to uporządkować. Wybierając właściwie, bardzo szybko można określić to, jakie obowiązki ciążą na kupującym, a jakie na sprzedającym, co jest bardzo pomocne. Warto chociaż pokrótce wyjaśnić, co oznaczają najważniejsze z nich.

Reguła EXW

W tym przypadku, sprzedawca zaangażowany jest najmniej. Jego obowiązkiem jest jedynie wydanie towaru kupującemu w swoim zakładzie lub magazynie w celu odbioru.

Reguła FCA

Mamy to do czynienia z rozszerzeniem poprzedniej formuły EXW. Różnica polega jednak na tym, iż załadunek może odbywać się nie tylko u sprzedającego, ale też w innym, umówionym uprzednio miejscu, jednak tylko w kraju sprzedającego.

Reguła CPT

Tutaj to sprzedający wynajmuje przewoźnika. Z uwagi na to, sprzedający musi liczyć się z obowiązkiem dostarczenia załadunku w uzgodnione miejsce (w kraju kupującego).

Reguła CIP

To z kolei rozszerzenie formuły CPT, o zapis na temat obowiązku ubezpieczenia towaru. Żadna inna formuła nie reguluje kwestii konieczności ubezpieczenia. W tej sytuacji, sprzedający zobowiązany jest do opłacenia kwoty ubezpieczenia od miejsca załadunku towaru, do miejsca rozładunku u kupującego.

Reguła DPU

To jedna z nowości, jeżeli chodzi o Incoterms 2020, która zastąpiła formułę DAT. Nowe rozwiązanie informuje nas, że dostarczenie towaru nie musi odbyć się wyłącznie w terminalu, ale możliwe jest też wybranie innego miejsca.

Reguła DAP

Formuła ta, tak naprawdę powiela wszystko obowiązki z formuły DPU, oprócz obowiązku rozładunku. Ten z kolei spoczywa tutaj na kupującym, a nie sprzedającym.

Reguła DDP

Ostatnia formuła zakłada, że pełna odpowiedzialność, a także koszty transportu s

Podsumowując, Incoterms pełnią kluczową rolę w międzynarodowym handlu, oferując jasne wytyczne dotyczące odpowiedzialności zarówno kupujących, jak i sprzedających w procesie transportu towarów. Zrozumienie tych reguł jest niezbędne dla firm transportowych, aby zapewnić sprawny i bezproblemowy przepływ towarów na całym świecie. Mając na uwadze Incoterms, nasza firma transportowa jest w stanie oferować usługi dostosowane do konkretnych potrzeb naszych klientów, minimalizując ryzyko i zwiększając efektywność operacyjną.

Masz pytania?

 
Napisz do nas. Razem znajdziemy rozwiązania dla Twoich potrzeb transportowych.
 

Umów się na „wirtualną kawę” z naszym opiekunem Klienta i dowiedz  się jak możemy zapewnić Ci komfort współpracy jakiego potrzebujesz. Wyeliminuj stres związany z transportem. Nasi pracownicy z należytą starannością identyfikują Twoje priorytety transportowe, by odpowiednio zaprojektować ofertę.

 

Dowiedz się, jak możemy wspierać Twój biznes.

WYCEŃ SWÓJ TRANSPORT NA ASAP >>

 

 

wycena transportu
ecovadis