Transport towarów niebezpiecznych to temat, który budzi wiele emocji i pytań, nie tylko wśród firm transportowych, ale również wśród konsumentów i osób odpowiedzialnych za logistykę w różnych przedsiębiorstwach. Codziennie po naszych drogach przemieszcza się mnóstwo pojazdów przewożących substancje, które w razie wypadku mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzi, środowiska i infrastruktury. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby zasady tego typu transportu były jasno określone i rygorystycznie przestrzegane. Jednym z kluczowych dokumentów regulujących tę kwestię jest umowa ADR. Ale czym dokładnie jest ADR, jakie są jego główne postanowienia oraz jakie towary klasyfikowane są jako niebezpieczne? W tym artykule zgłębimy wszystkie informację tak, aby jak najlepiej przedstawić jak umowa ADR wpływa na codzienną rzeczywistość transportową i bezpieczeństwo na drogach.
Umowa ADR (fr. L’Accord européen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route) to międzynarodowa konwencja regulująca drogowy transport towarów niebezpiecznych. Dokument ten został opracowany w Genewie 30 września 1957 roku i początkowo podpisany przez 9 państw. Od tego czasu przepisy ADR są regularnie aktualizowane co dwa lata, aby nadążać za zmianami w technologii i przepisach bezpieczeństwa. Ilość krajów, w których ta umowa obowiązywała wzrosła do 50 w 2018 roku. Na lata 2023-2025 jest to już 54 kraje. Aktualna lista ze spisem wszystkich krajów jest publikowana przez UNECE (Europejską Komisję Gospodarczą).
Od 2023 zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych w ramach Umowy ADR. Kluczowe zmiany obejmują m.in. obowiązek wyznaczenia doradcy ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych (DGSA), wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń oraz zmodyfikowany sposób podawania ilości odpadów ADR. Przedsiębiorstwa miały czas na wdrożenie tych zmian i dostosowanie swoich pojazdów do nowych wymogów do 31 czerwca 2023 roku, z wyjątkiem obowiązku wyznaczenia doradcy ADR, który musiał zostać spełniony do końca 2022 roku. Te aktualizacje miały na celu zwiększenie bezpieczeństwa transportu drogowego materiałów niebezpiecznych oraz zapewnienie zgodności z najnowszymi standardami międzynarodowymi.
Nowe przepisy dotyczą naczyń ciśnieniowych wielokrotnego napełniania, zatwierdzonych przez Departament Transportu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Umożliwiają one przewóz tych naczyń zarówno do odbiorcy końcowego, jak i na eksport pod warunkiem spełnienia określonych wymagań, takich jak zgodność z Kodeksem Przepisów Federalnych Stanów Zjednoczonych oraz odpowiednie oznakowanie.
Wprowadzono nowe przepisy przejściowe, dotyczące m.in. kontenerów-cystern skonstruowanych przed 1 stycznia 2024 roku. Te kontenery mogą być nadal używane, mimo że nie spełniają nowych wymagań dotyczących montażu zaworów bezpieczeństwa, obowiązujących od 1 stycznia 2023 roku.
Numer UN 1197 został uzupełniony o “EKSTRAKTY, CIEKŁE smakowe lub zapachowe”, a numer UN 1169 usunięty.
Wprowadzono nowe numery UN oraz zmieniono nazwy i opisy kilku istniejących numerów. Na przykład, UN 3550 został przypisany do DIWODORKU KOBALTU, PROSZKU zawierającego nie mniej niż 10% respirabilnych cząstek, a UN 1002 i UN 1012 uzyskały nowe przepisy szczególne. Dodatkowo w kilkunastu innych wprowadzono wiele zmian, zmieniono kody ograniczeń, zmieniono nazwy lub opis.
Dokonano istotnych zmian w wielu instrukcjach pakowania, umożliwiając między innymi przekroczenie masy zawartości opakowania ponad 400 kg w określonych warunkach. Ma to na celu poprawę efektywności ekonomicznej przewozów.
Dla nadawców baterii litowo-jonowych zniesiono wymóg umieszczania numeru telefonu (w celu uzyskania dodatkowych informacji) co oznacza obowiązek umieszczania jedynie numeru UN na znakach informacyjnych. Dla nadawców odpadów niebezpiecznych wprowadzono możliwość oszacowania ilości odpadów w przypadku braku możliwości dokładnego pomiaru pod pewnymi warunkami.
Wprowadzenie nowych przepisów dotyczących doradców ADR wymaga od firm, aby wyznaczały doradców ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych, co ma na celu zwiększenie zgodności z przepisami i poprawę bezpieczeństwa.
Usunięto przepis V6 dotyczący przewożenia elastycznych DPPL, a wprowadzono nowy przepis V15, który określa, że DPPL powinny być przewożone w zamkniętych pojazdach lub kontenerach.
Z przepisów usunięto wymaganie posiadania certyfikatu pakowania kontenera/pojazdu, jeżeli jest to wymagane oraz dodano nowe przepisy szczególne dotyczące nadzorowania pojazdów przewożących materiały wybuchowe.
Wprowadzono dodatkowe wymagania bezpieczeństwa dla pojazdów EX/III i FL, takie jak obowiązek wyposażenia w automatyczny system tłumienia ognia w komorze silnika dla pojazdów przewożących skroplone i sprężone gazy palne oraz ciecze palne I i II grupy pakowania.
Te zmiany w Umowie ADR mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa transportu towarów niebezpiecznych oraz dostosowanie przepisów do nowych technologii i standardów międzynarodowych.
Umowa ADR składa się z dwóch głównych części: umowy właściwej oraz załączników A i B. Umowa właściwa określa stosunki prawne między uczestniczącymi państwami, natomiast załączniki regulują warunki przewozu poszczególnych materiałów niebezpiecznych.
Od 2003 roku każda firma zajmująca się transportem drogowym towarów niebezpiecznych, w tym przewoźnicy oraz firmy odbierające i wysyłające takie towary, musi współpracować z doradcą ds. bezpieczeństwa, zwanym „doradcą ADR”.
Pomoc w realizacji wymagań nałożonych przez konwencję
Sporządzanie obowiązkowych sprawozdań rocznych do wojewody
Wprowadzanie odpowiednich procedur i instrukcji bezpieczeństwa
Dzięki takim regulacjom i współpracy z doradcami ADR, transport towarów niebezpiecznych jest bardziej kontrolowany, co zwiększa bezpieczeństwo na drogach.
Według umowy ADR, towary niebezpieczne to takie materiały i przedmioty, których międzynarodowy przewóz drogowy jest zabroniony lub dozwolony pod pewnymi warunkami ustalonymi w załącznikach A i B. Do najczęściej przewożonych towarów niebezpiecznych należą:
Klasa 1 Materiały i przedmioty wybuchowe
Klasa ADR 1 obejmuje materiały wybuchowe oraz przedmioty, które je zawierają. Te materiały są podzielone na dwie główne kategorie. Pierwsza z nich to materiały wybuchowe w postaci stałej, ciekłej lub mieszaniny, które w określonych warunkach mogą wywołać wybuch, generując przy tym gazy zanieczyszczające środowisko. Druga kategoria to materiały pirotechniczne lub ich mieszaniny, zaprojektowane w celu uzyskania efektów świetlnych, dźwiękowych, cieplnych, produkcji gazu lub dymu, bądź ich kombinacji, w wyniku reakcji chemicznej. Te kategorie mają na celu dokładne określenie i zarządzanie zagrożeniami związanymi z transportem materiałów wybuchowych, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo.
Klasa 2 Gazy
Obejmują szeroką gamę gazów, zarówno w czystej postaci, jak i w mieszaninach z innymi gazami lub materiałami. Dotyczy to również przedmiotów zawierających substancje niebezpieczne zgodnie z klasyfikacją ADR. W tej klasie można wyróżnić różne typy gazów, takie jak: gazy duszące (A), utleniające (O), palne (F), trujące (T), trujące i palne (TF), trujące i żrące (TC), trujące i utleniające (TO), trujące, palne i żrące (TFC), oraz trujące, utleniające i żrące (TOC). Klasyfikacja ta ma na celu precyzyjne określenie charakterystyki gazów i związanych z nimi zagrożeń, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpiecznego transportu tych materiałów.
Klasa 3 Materiały ciekłe zapalne
Klasa ADR 3 obejmuje ciecze, które, mimo że nie są wybuchowe, mają zdolność do łatwego zapalenia się lub wspierania pożaru innych materiałów. Ciecze te charakteryzują się prężnością par nie przekraczającą 300 kPa i nie są w stanie gazowym w temperaturze 20°C. Dodatkowo, ich temperatura zapłonu nie jest wyższa niż 61°C. W tej klasie mogą się również znaleźć materiały, które muszą być podgrzewane przed transportem, a także materiały wybuchowe ciekłe, które zostały odczulone, rozpuszczone lub zawieszone w innych cieczach.
Klasa 4.1 Materiały stałe zapalne, materiały samoreaktywne, materiały wybuchowe stałe, odczulone
Materiały zapalne stałe z klasy 4.1 palą się łatwiej niż standardowe materiały palne i generują intensywne ciepło. W tej klasie znajdują się m.in. odczulone materiały wybuchowe, takie jak zwilżony trinitrotoluen (TNT). Ponadto, klasa ta obejmuje materiały samoreaktywne, które mogą ulec rozkładowi chemicznemu w specyficznych warunkach, prowadząc do wybuchów, intensywnego spalania lub emisji toksycznych gazów i oparów. Materiały te wymagają szczególnej ostrożności podczas transportu ze względu na swoje właściwości zapalne i potencjalne zagrożenia chemiczne.
Klasa 4.2 Materiały samozapalne
Klasa 4.2 obejmuje materiały, które w postaci stałej lub ciekłej mogą samoczynnie zapalić się w kontakcie z tlenem. Aby zapobiec samozapłonowi, te materiały muszą być przechowywane w hermetycznych opakowaniach. Ciecze natomiast powinny być trzymane pod osłoną gazu obojętnego lub płynnego, co minimalizuje ryzyko zapłonu.
Klasa 4.3 Materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy palne
Materiały klasy 4.3 reagują z wodą, zarówno w postaci cieczy, jak i pary, wydzielając palne gazy. Ciepło powstające podczas tej reakcji może prowadzić do zapłonu. Aby zapobiec kontaktowi z wilgocią lub parą wodną, materiały te muszą być przechowywane w wodoszczelnych, hermetycznie zamkniętych pojemnikach.
Klasa 5.1 Materiały utleniające
Materiały z klasy 5.1 działają jako utleniacze, co oznacza, że mogą wspierać spalanie innych materiałów w swoim otoczeniu. Choć same niekoniecznie są palne, ich obecność może znacząco zwiększyć intensywność pożaru.
Klasa 5.2 Nadtlenki organiczne
Klasa 5.2 obejmuje nadtlenki organiczne, które mogą być sklasyfikowane jako materiały bez temperatury kontrolowanej lub z temperaturą kontrolowaną. Rozkład tych substancji może być wywołany przez ciepło, zanieczyszczenia (takie jak kwasy, związki metali ciężkich, aminy), tarcie lub uderzenie. Szybkość rozkładu nadtlenków organicznych wzrasta wraz z temperaturą i zależy od ich składu chemicznego. Podczas rozkładu mogą wydzielać się szkodliwe lub łatwopalne gazy i opary, co wymaga szczególnej ostrożności podczas ich transportu i przechowywania.
Klasa 6.1 Materiały trujące
Obejmują substancje toksyczne dla organizmów żywych, w tym ludzi, zwierząt i roślin. Te materiały mogą powodować poważne uszczerbki na zdrowiu lub prowadzić do śmierci w wyniku wdychania, przenikania przez skórę lub połknięcia. Ze względu na wysokie ryzyko, jakie niosą, wymagają szczególnej ostrożności podczas transportu.
Klasa 6.2 Materiały zakaźne
Materiały klasy 6.2 to substancje znane jako zakaźne lub takie, które mogą zawierać patogeny stanowiące zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Patogeny te, w tym bakterie, wirusy, riketsje, pasożyty i grzyby, mogą powodować choroby zakaźne u ludzi lub zwierząt. Klasyfikacja ADR uwzględnia te materiały ze względu na ich potencjalne niebezpieczeństwo i wymaga odpowiednich środków bezpieczeństwa podczas transportu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.
Klasa 7 Materiały promieniotwórcze
Materiały promieniotwórcze, klasyfikowane jako Klasa 7, obejmują przesyłki zawierające substancje emitujące promieniowanie. Na podstawie Wskaźnika Transportowego (TI) i poziomu promieniowania materiały te są klasyfikowane do jednej z kategorii: I BIAŁA, II ŻÓŁTA, III ŻÓŁTA, lub IV ŻÓŁTA. Każda kategoria wskazuje na różny poziom zagrożenia i wymagań dotyczących transportu.
Klasa 8 Materiały żrące
Klasa 8 obejmuje materiały i przedmioty zawierające substancje, które mogą powodować uszkodzenia tkanki nabłonkowej skóry lub błon śluzowych. W przypadku wycieku, materiały te mogą również uszkodzić lub zniszczyć inne towary oraz środki transportu. Ponadto, niektóre z tych materiałów mogą wydzielać żrące pary lub mgły w naturalnej wilgotności powietrza, co stanowi dodatkowe zagrożenie.
Klasa 9 Różne materiały i przedmioty niebezpieczne
Różne materiały i przedmioty, które generują potencjalne zagrożenia podczas transportu, ale nie są uwzględnione w innych klasach materiałów niebezpiecznych ADR. Ta klasa jest bardzo zróżnicowana i zawiera materiały o specyficznych właściwościach, które mogą stanowić zagrożenie w różnych sytuacjach transportowych.
Dokładne oznakowanie klasy, do której należy dany towar niebezpieczny, jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas transportu. Klasyfikacja ta ułatwia informowanie osób trzecich o potencjalnych zagrożeniach związanych z danym materiałem, co jest niezbędne dla skutecznego zarządzania ryzykiem.
Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych, oznaczenia zagrożeń chemicznych muszą być zgodne z rzeczywistością. Klasyfikacja materiałów to nie tylko przyporządkowanie ich do określonych klas ADR, ale także do odpowiednich grup opakowań. Istnieją trzy grupy opakowań: I, II i III. Właściwe zaklasyfikowanie materiału niebezpiecznego wymaga dogłębnej znajomości klas ładunków niebezpiecznych oraz kodów klasyfikacyjnych ADR, które określają specyficzne zagrożenia związane z danym towarem. Te kody, zapisane w formie literowo-cyfrowej, znacząco ułatwiają oznakowanie kontenerów, pakunków lub cystern przewożących substancje niebezpieczne. Każdy materiał jest opisany przez numer rozpoznawczy materiału oraz numer rozpoznawczy zagrożenia, co pozwala na szybkie i precyzyjne identyfikowanie potencjalnych zagrożeń w transporcie.
Materiały stwarzające duże zagrożenie
Materiały stwarzające średnie zagrożenie
Materiały stwarzające małe zagrożenie
Środki transportu przewożące towary niebezpieczne muszą być oznakowane. Tablice ADR to pomarańczowe, odblaskowe tabliczki, umieszczane z przodu i z tyłu pojazdu. Są one kluczowe w transporcie drogowym w krajach objętych umową ADR, ponieważ zawierają istotne informacje o przewożonych substancjach.
Oprócz oznakowania pojazdu, każda jednostka przewożonego towaru musi być odpowiednio oznakowana za pomocą specjalnych nalepek. Takie oznaczenia są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa transportu i ułatwienia identyfikacji towarów w razie awarii lub wypadku.
Każdy pojazd przewożący towary niebezpieczne musi być odpowiednio wyposażony, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas transportu. Niezbędne wyposażenie obejmuje:
Kierowanie pojazdem przewożącym towary niebezpieczne wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Kierowca musi posiadać ważne zaświadczenie ADR, które można uzyskać po ukończeniu odpowiedniego kursu. Aby otrzymać zaświadczenie ADR, kierowca musi spełniać następujące warunki:
Musi mieć ukończone 21 lat (z wyjątkiem kierowców pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej).
Musi spełniać wszystkie wymagania określone w przepisach prawa o ruchu drogowym i o transporcie drogowym.
Musi ukończyć początkowy kurs ADR, jeśli ubiega się o zaświadczenie po raz pierwszy lub kurs doskonalący, jeśli chce przedłużyć ważność zaświadczenia.
Musi zdać egzamin kończący kurs ADR początkowy albo doskonalący z wynikiem pozytywnym.
Posiadanie odpowiednich kwalifikacji oraz wyposażenia przez kierowców i pojazdy zapewnia bezpieczny transport towarów niebezpiecznych, zgodny z międzynarodowymi standardami umowy ADR.
Od 24 stycznia 2018 roku obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska, które szczegółowo reguluje wymagania dotyczące transportu odpadów. Rozporządzenie określa, jakie środki transportu mogą być używane, jak powinny być oznakowane oraz jakie są zasady transportowania odpadów. Warto jednak pamiętać, że przepisy tego rozporządzenia nie mają zastosowania do odpadów, które podlegają ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych, czyli przepisom ADR.
Rejestr BDO to baza danych prowadzona przez marszałka województwa, która obejmuje podmioty wprowadzające produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami. Do niedawna transport odpadów wymagał posiadania odpowiednich zezwoleń, które obecnie zostały zastąpione wpisem do rejestru BDO. Rejestr ten zawiera spis kodów odpadów. Zasady dotyczące przewozu odpadów zostały określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 7 października 2016 roku, obowiązującym od 24 stycznia 2018 roku. Wszystkie podmioty zobowiązane do prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości z zakresu gospodarki odpadami muszą być zarejestrowane w BDO.
Zgodnie z nowymi przepisami, odpady muszą być przewożone wraz z dokumentami potwierdzającymi rodzaj transportowanych odpadów oraz dane zlecającego transport. W przypadku odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, dokumenty te muszą również zawierać nazwę gminy, z której odpady zostały odebrane. Do takich dokumentów należą między innymi:
Pojazdy wykorzystywane do transportu odpadów muszą być oznaczone specjalną tablicą informacyjną w kolorze białym. Standardowe wymiary tablicy to 400 mm szerokości i 300 mm wysokości, z napisem „ODPADY” wykonanym czarnymi wielkimi literami o wysokości co najmniej 100 mm i szerokości linii minimum 15 mm. Jeżeli ze względu na wielkość lub konstrukcję pojazdu nie ma możliwości umieszczenia standardowej tablicy, dopuszcza się mniejsze tablice o wymiarach minimum 300 mm szerokości i 120 mm wysokości, z napisem „ODPADY” o wysokości 80 mm i szerokości linii 12 mm.
W przypadku międzynarodowego transportu odpadów, dopuszczalne jest oznakowanie tablicą koloru białego o wymiarach 400 mm szerokości i 300 mm wysokości z wielką literą „A” koloru czarnego o wysokości minimum 200 mm i szerokości linii minimum 20 mm.
Przestrzeganie przepisów dotyczących transportu odpadów jest kluczowe dla ochrony środowiska i zapewnienia bezpiecznego oraz legalnego przewozu. Naruszenie tych przepisów może prowadzić do surowych kar. Oto główne sytuacje, które podlegają karom, oraz ich szczegółowe omówienie:
Transportowanie odpadów niezgodnie z przepisami określonymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczącym szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Naruszenie tych przepisów może skutkować karą aresztu albo grzywny, zgodnie z artykułem 174 ustawy o odpadach (u.o.).
Niedostarczenie odpadów do wskazanego podmiotu lub miejsca, zgodnie z wytycznymi zlecającego transport. Takie działanie również podlega karze aresztu albo grzywny na podstawie artykułu 174 u.o.
W przypadku naruszenia przepisów dotyczących transportu odpadów, przewidziane są surowe kary finansowe. Oto szczegółowe informacje na temat różnych typów naruszeń i związanych z nimi kar:
Przestrzeganie przepisów dotyczących transportu odpadów jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony środowiska. Kary finansowe za naruszenie tych przepisów są wysokie i mają na celu skłonienie przewoźników do rygorystycznego przestrzegania obowiązujących regulacji. Upewnienie się, że wszystkie wymogi są spełnione, nie tylko chroni przed karami, ale także wspiera zrównoważone i odpowiedzialne zarządzanie odpadami.
Napisz do nas. Razem znajdziemy rozwiązania dla Twoich potrzeb transportowych.
Umów się na „wirtualną kawę” z naszym opiekunem Klienta i dowiedz się jak możemy zapewnić Ci komfort współpracy jakiego potrzebujesz. Wyeliminuj stres związany z transportem. Nasi pracownicy z należytą starannością identyfikują Twoje priorytety transportowe, by odpowiednio zaprojektować ofertę.
Dowiedz się, jak możemy wspierać Twój biznes.
WYCEŃ SWÓJ TRANSPORT NA ASAP >>